Participations

.

THE FINAL LIST OF THE DANCE GROUPS PARTICIPATING IN THE FESTIVAL

Order of appearance

  1. Folk dance group from the municipality of Nafpaktia, Greece

Traditional dances from the Aegean Islands

Dance instructor: Zoe Kakogianni

Leader: Kiritsis Yiannis

 

  1. Folk dance group “VESELYATSI”, Bulgaria

Traditional dances from Bulgaria

Dance instructor: Anna Janitskova

Leader: Anna Janitskova

 

  1. Folk dance group “ROES” from Patra, Greece

Traditional dances from the Aegean Islands

Dance instructor: Dimitris Voulgaris

Leader: Dimitris Voulgaris

 

  1. Teachers’ & Nurcery teachers’ Folk dance Workshop from Thessaloniki, Greece

Traditional dances from Florina , northern Greece

Dance instructor: Apostolos Skrekas & Chara Alesta

Leader: Niki Irini Naoumi

 

  1. Folk dance group “Arkadiani”, from Tripoli, Greece

Traditional dances from Arkadia, southern Greece

Dance instructor: Tsiamoulou Dimitra

Leader: Tsiamoulou Dimitra

 

  1. Children’s dance group “Kalinka”, from Russia

Traditional dances from Russia

Dance instructor: ……………………………

Leader: ……………………………………….

 

  1. Folk dance group “TECHNOURGION” from Nafpaktos, Greece

Traditional dances from Crete

Dance instructor: Kerasias Panagiotis & Sinis Ioannis

Leader: Sinis Ioannis

 

  1. Folk dance group “ARMONIA” from Kastoria, Greece

Traditional dances from Kastoria

Dance instructor: Apostolidou Popi

Leader: Kogiopoulou Thomai

 

  1. Folk dance group Konion, Cyprus

Traditional dances from Cyprus

Dance instructor: Doxa Evgeniou

Leader: Thomas Nikodimou

 

  1. Folk dance group from Chalastra, Greece

Traditional dances from Macedonia

Dance instructor: Kapsalis Georgios, Papoulia Eleni

Leader: Papoulia Eleni

 

  1. Folk dance group “KRITES” from Crete , Greece

Traditional dances from Crete

Dance instructor: Giorgos Petrakis

Leader: Giorgos Petrakis

 

  1. CULTURAL FOUNDATION COLOMBIA FOLKLORE

Traditional dances from Colombia

Dance instructor: Leonardo Fabio Pastrana Cortes

Leader: Leonardo Fabio Pastrana Cortes

 

  1. Folk dance group from the municipality of Patras, Greece

Traditional dances from the Aegean Islands

Dance instructor: ……………………………………

Leader: ………………………………………………

 

  1. Folk dance group Amigdaleona, Kavala , Greece

Traditional dances from Pontus

Dance instructor:  Sidiropoulos Konstantinos

Leader: Ioannis Vasiliadis

 

  1. Folk dance group of Cultural Club“ROMANIJSKA VRELA”, Mokro, Bosnia & Herzegovina

Traditional dances from Bosnia & Herzegovina

Dance instructor:  Lazetic Milinkovic Daria

Leader: Lazetic Milinkovic Daria

 

  1. Folk dance school from Pefka, Thessaloniki, Greece

Traditional dances from Macedonia

Dance instructor:  Nikolaidis Konstantinos

Leader: Germanos Christos

 

  1. Folk dance group “ANEMOYIANNIS” from Nafpaktos, Greece

Traditional dances from ………………….

Dance instructor: Zorgios Nikolaos

Leader: Zorgios Nikolaos

 

  1. Folk dance group “NAFS” from Nafpaktos, Greece

Traditional dances from Cyclades – Aegean Sea

Dance instructor: Vafiadis Ioannis

Leader: Vafiadis Ioannis